Urges passage of Waterloo school levy

Published:

For those of you contemplating not passing the Waterloo levy in February I would like to break it down into something we all can understand. This levy will cost the taxpayers $15, or a medium-sized pizza, a month.

To those saying, "That is far too much!" I say "Not really," especially considering that the medium pizza will last you a day or so and it will not be preparing children to be your future leaders, physicians, lawyers or educated parents. In addition, that pizza does not affect your property value; the school, however, does.

Our school was rated Excellent with Distinction last year.Our scores have dropped quite a bit since then. Why? Because people did not vote for the levy that would have allowed us to afford the supplies needed to teach our kids properly.

To those who say either "Well, it's not my job to take care of the school. My kids have graduated and now have kids of their own" or "I've graduated myself from school and it's not my job to take care of the school I once attended," my response is: "People are your business." As long as there are those who need to be taught and those willing to teach this school that you live near it is your job to vote for its upkeep.

We cannot cut back anymore, we have already cut down to bare bones, and cutting the meager income the teachers get already would be disastrous. They need to be able to feed themselves and their families, too. To punish the good teachers because kids come home complaining about a few bad ones is ridiculous and unfair.

Also to you who say that there is no way you could afford to pay for this levy, I leave you with this: My family is dirt poor, relying on the kindness of others and the food bank to feed ourselves and even we vote for the levy every time. Your selfishness needs to end and this levy needs to pass.

Chassidy Brown, Atwater

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.

  • Sounds like the letter came from the union.

  • I don't know where you came up with your figures. If this levy would cost me $15.00 per month=$180.00 per year, I would be thrilled. The amount of the tax increase is determined by the accessed value of your home. What about those that have worked our behinds off our whole lives and invested everything we have into our homes. Not taking yearly vacations and buying new cars. Not going out to eat and buying new clothes every week, but putting all of our money into creating a nice home. Would you vote for the levy if it cost you $1,500.00 more a year? Since I probably don't make much more then you a year, how about if we even it out and you have to pay as much as I do if the levy passes. I really take offense in your calling me and all of the other hardworking people in my community selfish. Most of the people that have nice homes in this area have them because they have spent a lifetime working HARD. I have seen this community come together and help those in need (such as those at the food bank), some of them giving their last dollar. I can't believe that someone "who is relying on the kindness of others" to feed themselves would have the nerve to call those same people "selfish. GO FIGURE

  • Your letter sounds quite similar to the letter Kayley, from Crestwood High submitted to the RC just before the levy vote last November. I think Kayley from Crestwood also used the cost of pizza, or fast food in relation to the cost of the levy. Just curious, are these your thoughts? Don't be ofended, I mean no offence. It just seems strange to me that two girls from different school systems write similar pro levy letters. Who help you? A teacher? I just hate to see students used as pawns in a mess the college educated adults created. I think Kayleys letter was in the RC the last week of Oct-early Nov 2012. Back issues of RC can be found can be found at Ravenna/Kent library.